Környezet tudatos építészet

Az építész dilemmái

Környezettudatos gondolatok az építészetről – avagy a nylon harisnya esete Greta Thunberggel

Azt gondolom sok felvetésemmel fogtok vitatkozni, de egyvalamiben egyetértünk: kis világunk nyakig ül a bélsárban. Háború, covid, aszály, gazdasági válság világszerte. Egyrészt kevés az energiahordozó, félünk és télen fázunk.

Másrészt sok is egyben, mert durvul a globális felmelegedés. A világ nagy, okos tudósai + egy nem túl szimpi kamaszlány egyöntetűen harsogják: az okozók az üvegházhatású gázok. És persze igaz is, ezek a dögök kevésbé engedik ki a Nap hőjét. Meg is született rá a szakterületenként a válasz, megjelentek az elektromos autók, a napelemek, a szélerőművek, 20-30 cm hőszigetelés a házakra.

Egy kicsit hátralépve és kívülről szemlélve ezeket a válaszokat, azért bennem komoly aggályok fogalmazódnak meg. Kicsit úgy érzem magam, mintha a műanyag tömeges elterjedésének korában, az 50-es években lennénk. Mindenki boldog az új technológiától, a pasik boldogan izzadnak a nylon ingükben, a nők szexin feszítenek a nylon harisnyában, miközben szorgalmasan megtelik 500 milliárd nylon zacskó évente. Eltelt 50-60 év, mire leesett a tantusz az emberiségnek.

 

Az építész dilemmái

Mennyi idő kell ahhoz, hogy ráébredjünk arra, hogy a tömegesen elterjedő napelemek ugyanúgy, sőt hatékonyabban bent tartják a légkörben a nap hőjét, mint az üvegházhatású gázok?

A légkört frissítő szeleket, a tenger hűs hullámait befogjuk és árammá alakítjuk. Minden egyes megújuló energia kifogyhatatlan és egyben minden KW-ja hőenergiává alakul. Fűtjük a földet, ahogy csak bírjuk. Az elektromos autók is hőt termelnek és ráadásul irdatlan tömegben hagynak majd hátra akkumulátorokat és szennyező anyagokat, aminek a sorsáról annyit tudunk, mint elődeink a műanyagról.

Közben elhasználjuk a Föld ritkafémeit, amik még értelmesebb dolgokra kellenek majd és pazaroljuk a véges édesvíz készleteinket.

 

Fenntartható építészet

Éppen ezért kiváló megoldás az épületek hőszigetelése: legyen szükség minél kevesebb energiára. Maximálisan ezt támogatom. Ne termeld, hanem tartsd bent a hőt! Csökkentsük az energiafelhasználást, építsünk kisebb épületeket, gondoljuk át a szükségleteinket.

Ehhez elengedhetetlen az építtető és az építész energiatudatos együttműködése. De azért a kisördög csak kiböki belőlem a kérdést: mi lesz a sorsa ennek sok milliárd m3 hőszigetelésnek, műanyag csőnek, kábelnek, párazáró fóliának, parketta alátétnek, műanyag nyílászárónak? És még sorolhatnám.

Évezredekig kőből, fából, kerámiából építkeztünk, csupa természetes anyag, a természetes igényekhez alkalmazkodó házmérettel. Persze mind újrahasznosítva, ha pár száz év után összedőlt a ház már épült is egy másik belőle vagy visszavette Természet Anyácskánk. Hát ezt a mai kor házai biztosan nem tudják.

Ezért valahol errefelé kellene keresgélni a megoldást: önkorlátozás a lakóterületnél, mobilitás az igények és életszakaszok változásával, parkok és zöldtetők, műanyagok helyett ahol lehet természetes anyagok: fa, tégla, kerámia… és persze mindehhez gondos, szakszerű, környezettudatos építészeti tervezés.

 

 

 

Wind Studio Kft

1037. Budapest
Folyondár utca 15a

Cégjegyzékszám: 01-09-890375
Adószám: 14132755-1-41

 

 

Kapcsolat

Andrusch János
ügyvezető, építészmérnök, ingatlanfejlesztési tanácsadó

Email: andrusch@origocenter.hu
Telefon: +36 30 199-1017