Könnyűszerkezetes házak

Könnyűszerkezetes házak

Könnyűszerkezetes ház árak, előnyök és hátrányok – a csodára még várni kell…

Gyerekkoromban a barátok, szomszédok közösen szüreteltek, vágtak disznót és építettek házakat. Életünk szerves része volt, nem volt benne semmi csoda.

Ma egy városi ember számára egy építkezés olyan, mint ördögnek a szenteltvíz. Ezért is népszerűek a közösségi médiában aktív és sok esetben félrevezető marketinget folytató könnyűszerkezetes megoldások. Pár nap alatt, kulcsrakészen megkapod, egy cégtől.  Ráadásul többen a pénzügyi csodát is ígérik, gondosan elhallgatva a nem csekély hátrányokat és járulékos költségeket. Építészként rengeteg érdeklődővel találkozom ebben a témában és sajnos szinte senki sincs tisztában a realitásokkal. Nem sok szó esik a könnyűszerkezetes, modul vagy készházak  hátrányairól, csak az előnyeiről.  Ezért is vettem részt egy építész továbbképzőn, remélve hogy a szakma specialistái révén, részleteiben megismerve, eloszlanak a kételyeim. Mindezek után lássuk a valóságot, elsőként a hirdetésekben is kiemelt előnyöket:

  • a könnyűszerkezetes ház építés nagy előnye a hagyományos építéssel szemben a gyorsaság. Félreértés ne essék, ez nem pár napot vagy hetet jelent, hanem a valóságban a tervezéstől a használatbavételi engedélyig jó esetben 5- 6 hónapot.
  • könnyűszerkezetes házaknál vékonyabb a külső falszerkezet, ezért nagyobb nettó alapterület érhető el. Ez különösen jól jön, ha a helyi szabályozás alacsony beépítési százalékot enged meg. ( kis telkek, nyaralók, balatoni „gazdasági épületek” )
  • elvileg saját kivitelezésben is összeszerelhetők, de ezt- megismerve a részleteket- erősen cáfolom. Nagyon képzett, speciális és fegyelmezett kivitelezést igényelnek, be kell építeni rengeteg egyedi elemet, különben a víz, a pára, a nap, a tűz idő előtt megeszi az épületet. Ráadásul saját kivitelezés esetén ki az az öngyilkos építész, aki kiadja a megfelelőségi nyilatkozatot? Hogyan lesz banki finanszírozás és használatbavételi engedély?
  • Készház, könnyűszerkezetes ház, modulház név alatt sokféle technológia létezik, sokféle könnyűszerkezetes árral. A bordás rendszerek olcsóbbak, de a minőségük és a használatuk rengeteg kompromisszummal jár. A táblás fapanelek valamivel jobb épületfizikai tulajdonságúak lehetnek, de árban többnyire elérik vagy meghaladják a hagyományos építés árszínvonalát és a könnyűszerkezetes ház hátrányait teljesen ebben az esetben sem lehet kiküszöbölni.

Mik is a könnyűszerkezetes ház hátrányai:

  • élettartam: egy hagyományos tégla házat 100 évre tervezünk, de megfelelő karbantartás mellett ez több száz év is lehet. A könnyűszerkezetes házak élettartama 50-60 év. Örökölni valószínűleg csak egy telket fognak az utódok.
  • csekélyke hőtároló képesség. Gyakorlatilag folyamatos fűtést-hűtést igényelnek, ami magasabb üzemeltetési költséggel jár. Ezt a gyártók is jól tudják, ezért megpróbálják több tömör réteggel, nehéz anyagokkal javítani a hőtároló képességet, de a többlet költségek ellenére messze elmaradnak a hagyományos szerkezetektől .
  • a jogszabályban előírt hőszigetelési értéket önmagában egyetlen könnyűszerkezetes ház sem tudja, ezért kívül – és néha sajnos belül is – pótlólagos hőszigetelésre van szükség.
  • a hőszigetelés és a fa szerkezet pára elleni védelméről gondoskodni kell. Egy átlagos lakásban napi 12 l pára keletkezik, ami ha lecsapódik a szerkezetben, akkor nagyon nagy károkat és lerövidült élettartamot tud okozni. Ezért is fontos minden csomópont, anyag és rétegrend előzetes precíz megtervezése és a fegyelmezett, könnyűszerkezet építésre speciálisan képzett kivitelező kiválasztása. Ajánlott a mesterséges szellőzés beépítése, mert a szerkezet a téglától eltérően nem engedi át a párát. Ez komoly többlet építési és üzemeltetési költséget jelent.
  • A könnyűszerkezetes technológia egyik legnagyobb gyengéje a hangszigetelés. Sajnos éppen az alacsony frekvenciájú hangokra ( közlekedés, beszéd, szél,zene ) nem ad kellő védelmet, pedig ezek a leggyakoribbak. Többlet költséget jelent 2 szintes épületeknél a lépéshang szigetelés is.
  • rendkívül fontos a faszerkezetek tűzvédelme, a csapadékvíz elleni védelem( akár már a kivitelezés közben is) , a külső határoló fal védelme az uv sugárzástól, víztől
  • a bordás rendszerű könnyűszerkezeteknél, USB falpaneleknél a fal betörés elleni védelme nem megoldott. Pár perc alatt megbontható a külső fal.

Ezek tehát a könnyűszerkezetes, modul technológiával épült házak előnyei és hátrányai. A hagyományos szerkezetű – többnyire téglafalas – házakkal összehasonlítva mindenképpen kompromisszumok sorát kell megkötnünk. De mit is várunk el egy háztól: legyen télen meleg, nyáron hűvös, csendes, biztonságos, legyen alacsony a működési költsége, álljon sokáig , ne kelljen sokat költeni rá és legyen kész gyorsan...  A kompromisszumáról szerencsére mindenki maga dönt.

 

 

 

Wind Studio Kft

1037. Budapest
Folyondár utca 15a

Cégjegyzékszám: 01-09-890375
Adószám: 14132755-1-41

 

 

Kapcsolat

Andrusch János
ügyvezető, építészmérnök, ingatlanfejlesztési tanácsadó

Email: andrusch@origocenter.hu
Telefon: +36 30 199-1017